Taxiförbundet kräver Corona-åtgärder från regeringen
Nyheter
11 mars 2020
Text:
Taxiföretagen rapporterar om inkomstbortfall på upp till 35 procent till följd av coronaviruset uppger Svenska Taxiförbundet. Mycket talar för att krisen kommer att förvärras inom taxinäringen med stora efterverkningar.
Den kraftigt vikande efterfrågan på taxitjänster är främst kopplad till resor till och från flygplatser och tågstationer, men även en nedgång för övrigt resande.
-Taxiföretagen har brottats med lönsamhetsproblem redan innan virusets utbrott. Om läget förvärras med smittspridning de kommande månaderna ökar nu den uppenbara risken för neddragningar och uppsägning av personal och konkurser. Taxinäringen utför en samhällsviktig funktion som färdtjänst, sjuktransporter och skolskjuts som nu riskeras, säger förbundsdirektören Claudio Skubla.
Med anledning av coronaviruset uppmanar Claudio Skubla regeringen att vidta fem åtgärder för att klara det utmanande läget:
1: Ge taxiföretag möjlighet till uppskov med inbetalningen av arbetsgivaravgifter och preliminärskatt avseende de anställda.
2: Slopa omgående 14-dagarsregeln vid sjukskrivning. Inför att Försäkringskassan betalar sjukersättning från första dagen.
3: Regeringen måste se till att reformen om korttidsarbete börjar gälla omgående, inte så sen som den första augusti.
4: Slopa trängselskatter och broavgifter för taxiregistrerade fordon.
5: Slopa de statligt ägda bolagens terminalavgifter för lämning och hämtning av taxiresenärer vid flygplatser och tågstationer.
Annons:
Anmäl dig till nyhetsbrevet!